Εκδήλωση «Μικρά Ασία: 95 χρόνια μνήμη»
Αρθρογραφος: Ομάδα ΣύνταξηςΗμ/νια Έκδοσης: 24/10/2017Κατηγορίες: Πολιτισμός, Προσκοπική Ιστορία
Μέσα σε κλίμα συγκίνησης πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση του Ιστορικού Aρχείου του Σ.Ε.Π. «1922-2017 Μικρά Ασία: 95 χρόνια μνήμη», τη Δευτέρα 23 Οκτωβρίου 2017 στην αίθουσα «Αθανάσιος Λευκαδίτης».
![](/admin/dsContent/UserData/97001/IMG_9369 web.jpg)
Την εκδήλωση χαιρέτισε ο Πρόεδρος του Δ.Σ. Ισίδωρος Κανέτης και ο Γενικός Έφορος Ζαχαρίας Αντωνιάδης.
![](/admin/dsContent/UserData/97001/IMG_9438 web.jpg)
Συναισθηματικά φορτισμένη ήταν η παρουσίαση του υπεύθυνου του Ιστορικού Αρχείου κ. Χρήστου Σταθόπουλου, η οποία με αφορμή την επέτειο των 95 χρόνων από τη Μικρασιατική Καταστροφή μέσα από πλούσιο φωτογραφικό υλικό, ιστορικά στοιχεία και ένα video που είχε επιμεληθεί ο Παναγιώτης Μπαλάσκας, επιχείρησε τη σύνδεση του χτες με το σήμερα στο θέμα του προσφυγικού.
![](/admin/dsContent/UserData/97001/IMG_9414 web.jpg)
Στην εκδήλωση παρευρέθησαν πολλά Ενήλικα Στελέχη της Προσκοπικής Κίνησης, μέλη του Δ.Σ. του Σ.Ε.Π. και μέλη Ενώσεων Παλαιών Προσκόπων.
![](/admin/dsContent/UserData/97001/IMG_9392 web.jpg)